Zrozumienie zamiast kwiatka – o migrenie na Dzień Kobiet

Zrozumienie zamiast kwiatka – o migrenie na Dzień Kobiet

Często bagatelizowana i niediagnozowana; wiele o niej słyszeliśmy, ale niekoniecznie wiemy, co tak naprawdę oznacza. Tymczasem migrena to bolesna i wyniszczająca choroba neurologiczna*, która zabiera z życia chorego wiele dni, nierzadko te ważne. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn** – dlatego warto jej poświęcić uwagę właśnie 8 marca i wesprzeć cierpiące na nią dziewczyny oraz dorosłe kobiety. Jak wygląda ich życie z migreną? Tego można dowiedzieć się ze zbioru prawdziwych historii pacjentek, który pod hasłem Odcienie Zdrowia tworzy Teva.

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna charakteryzująca się nawracającymi napadami bólów głowy wraz z dolegliwościami towarzyszącymi. Typowymi cechami napadu są bóle jednostronne o pulsującym charakterze i średnim lub znacznym nasileniu, pogarszające się pod wpływem zwykłej aktywności fizycznej. Do tego dochodzą nudności lub wymioty, wrażliwość na światło, hałas i zapachy. Migrenowy ból głowy może utrzymywać się nawet do 72 godzin***, co oznacza wiele dni z migreną…  

„To są dni naprawdę stracone. Gdy migrena nadchodzi, trzeba szybko rzucać wszystko, wracać do domu, jak do schronu, zasłonić okna, łyknąć leki i jak najszybciej zasnąć. Nigdy nie liczyłam, ile dni z życia odebrał mi ten ból. I tak mam szczęście, bo nie trwa on u mnie, jak u niektórych, ponad 20 dni w miesiącu” – opowiada Anita, chorująca na migrenę od przeszło 25 lat (link do historii Anity). 

Swoimi doświadczeniami z bólem migrenowym Anita dzieli się z innymi dzięki specjalnej platformie Odcienie Zdrowia stworzonej przez firmę Teva – https://www.teva.pl/odcienie-zdrowia/. To wyjątkowe miejsce w internecie zbierające prawdziwe historie pacjentów i ich opiekunów, które przynosi wsparcie osobom w podobnej sytuacji.  

Wśród nich są właśnie dotknięci migreną – statystycznie to ponad 15% Europejczyków, przy czym kobiety są trzy do nawet czterech razy bardziej narażone na ataki migrenowe niż mężczyźni**. Wiele z nich – jak inna pacjentka, Sarah – mierzy się z migreną od wielu lat, a także obserwuje ją u bliskich kobiet w rodzinie. „Migrena kontrolowała życie mojej mamy przez całe moje dzieciństwo. Zarówno ja, jak i mój brat doskonale pamiętamy napady choroby i chociaż nie wiedzieliśmy o niej zbyt wiele ani o tym, jak na nią wpływa, wiedzieliśmy, co musimy zrobić, żeby jej pomóc. (…) U mnie migrena pojawiła się, kiedy miałam około piętnastu lat. Nie pamiętam swojego pierwszego napadu, ale pamiętam, że miałam nadzieję, iż nie będą one tak obezwładniające jak u mojej mamy” (link do historii Sarah). 

W swoich historiach na platformie Odcienie Zdrowia pacjentki opowiadają nie tylko o diagnozie choroby, symptomach nadchodzącego ataku czy podjętym leczeniu. Wiele z nich dodatkowo opisuje swoje sposoby na radzenie sobie w trudnej codzienności. Agata, u której chorobę zdiagnozowano, gdy była nastolatką, mówi: „Regularne ćwiczenia sprawiały, że moje ataki migreny bywały lżejsze w przebiegu. Ale też ogólnie czułam się bardziej odprężona i zrelaksowana. Odnalazłam w jodze dobry sposób na codzienny stres” (link do historii Agaty).

Treści na stronie Odcienie Zdrowia podejmują również temat m.in. przeciążenia sensorycznego czy radzenia sobie z migreną w pracy. 

Publikacje ze zbioru Odcienie Zdrowia zapewniają wsparcie chorującym na migrenę, m.in. dzięki wymianie doświadczeń – a dodatkowo dają też wyobrażenie ich otoczeniu: rodzinie, przyjaciołom, bliskim czy dalszym znajomym, także współpracownikom, jak wygląda życie z bólem migrenowym i towarzyszącymi mu dolegliwościami. 
Do historii oraz społeczności osób cierpiących na choroby przewlekłe można też dotrzeć poprzez profil Odcienie Zdrowia na Facebooku https://www.facebook.com/odcieniezdrowia. Znaleźć tam można m.in. nagrania wideo z wypowiedziami pacjentki cierpiącej na migrenę przewlekłą. To Monika, która pracuje w przedszkolu i nauczyła się już żyć z migreną, ukrywając chorobę przed całym światem (link do historii Moniki).  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o migrenie i o tym, jak wesprzeć cierpiących na nią, wejdź na https://migrena.pl/, https://www.teva.pl/odcienie-zdrowia/ lub https://www.facebook.com/odcieniezdrowia.

Warto zrobić to właśnie 8 marca, by Dzień Kobiet był przede wszystkim dniem akceptacji i zrozumienia. 

Teva Pharmaceuticals to światowy lider rynku farmaceutycznego z szerokim portfolio wykraczającym poza standardowe kategorie leków. Wykorzystujemy naszą specjalistyczną wiedzę w zakresie leków generycznych i intensyfikujemy prace nad innowacjami, aby dalej przyczyniać się do rozwoju i zwiększenia dostępu do nowoczesnej medycyny. Od ponad 120 lat Teva działa na rzecz poprawy zdrowia z nieustającym zaangażowaniem. Każdego dnia blisko 37 000 pracowników firmy na 60 rynkach przesuwa kolejne granice innowacji i nauki, dostarczając wysokiej jakości leki, które pomagają poprawić stan zdrowia milionów pacjentów. 

Życie z jedną lub kilkoma chorobami przewlekłymi ma ogromny wpływ na pacjentów i ich otoczenie. Jedynymi osobami, które naprawdę rozumieją, przez co przechodzą chorzy, są ci, którzy stawiali lub nadal stawiają czoła tym samym wyzwaniom. Myśl, by połączyć ich wszystkich i stworzyć platformę pozwalającą na wymianę doświadczeń przyświeca firmie Teva w realizacji projektu Odcienie Zdrowia. Na platformie dostępnej na stronie Tevy można znaleźć nie tylko prawdziwe opowieści o codzienności chorych, ale też porady i wskazówki przetestowane przez innych pacjentów, które mogą pomóc w trudniejszych chwilach. Odcienie Zdrowia to także cały czas rosnąca społeczność na facebookowym profilu, który otwiera dodatkowe możliwości komentowania czy dzielenia się ważnymi treściami. 

Źródła:

* Dane oparte na odpowiedziach zebranych w ogólnoświatowej ankiecie My Migraine Voice.  
Martelletti P. et al. J Headache Pain 2018; 19 (115): 1-10.

** Migraine and mental health in women: Addressing the challenge – opracowanie wyników badania EMHA i Gamian Europe, zaprezentowanego we wrześniu 2023 r., https://www.emhalliance.org/wp-content/uploads/GAMIANEuropeMigrainesandMentalHealthinWomenAddressingtheChallengeFinalReportcompressed1695290297.pdf – dostęp z dnia 04.03.2024 r.

*** [V] Kozubski W., Migrena – objawy i sposób postępowania z pacjentem, trendywneurologii.pl; https://trendywneurologii.pl/artykul/migrena-objawy-i-sposob-postepowania-z-pacjentem;  dostęp z dnia 04.03.2024 r.

Medycyna w Polsce

Sektor prywatnych usług medycznych jest kluczowy dla funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie on przeciera szlaki dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyznacza standardy w jakości obsługi pacjentów i nadaje kierunek rozwoju branży.

Dane statystyczne pokazują, że służba zdrowia podnosi się z kryzysu wywołanego pandemią. Według Statisty w 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych w Polsce był wart prawie 61 miliardów złotych. Oznacza to wzrost o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w wyniku Covid-19 wartość rynku odnotowała spadek.

Polacy chętnie korzystają z nierefundowanej opieki medycznej. Wydatki prywatne stanowią ponad ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia (budżet NFZ na 2021 rok wyniósł 103 mld PLN). Sektor prywatny stanowi istotną część polskiej służby zdrowia i jest kluczowy dla efektywnego działania całego systemu.

Dzięki pandemii koronawirusa branża medyczna ogromnie zyskała na znaczeniu. Można powiedzieć, że sektor ten świetnie wykorzystał szansę, która się przed nim w tej niezwykle trudnej sytuacji pojawiła. To jednak nie koniec. Dziś przed branżą medyczną roztaczają się obecnie fantastyczne perspektywy. Sektor ten jest obecnie w fazie poważnych przemian, w coraz większym stopniu pojawiają się w jego ramach innowacje produktowe czy nowe technologie, co oczywiście jest bardzo korzystne dla inwestorów.

Wiele rozwiązań, które w czasie pandemii COVID-19 weszły na stałe do głównego nurtu w świecie medycyny, takich jak choćby teleporady, będą cały czas się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu. Firmy dostarczające na rynek takie innowacyjne rozwiązania dla branży ochrony zdrowia mają zatem szansę na wysoki i stabilny wzrost w przyszłości.

Co więcej, nie wolno zapominać, że medycyna jest branżą, której potrzebuje każdy człowiek – bez względu na to, gdzie mieszka, ile ma lat, jakiej jest płci i jaki zawód wykonuje. Ten aspekt nigdy się nie zmieni i z tego powodu branża medyczna po prostu musi się ciągle rozwijać – zwłaszcza w sektorze prywatnym.

Wartość eksportu polskich wyrobów medycznych rośnie w tempie dwucyfrowym i ta dynamika powinna się utrzymać w kolejnych latach. Nasze krajowe produkty stają się coraz bardziej konkurencyjne nie tylko w Europie, ale także na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych ekspansją na rynki zagraniczne, poszerzając tym samym portfolio dostępnych na polskim rynku wyrobów.

Rynek polskich producentów wyrobów medycznych składa się głównie z małych i średnich firm, które są elastyczne i szybko przystosowują się do zmieniających się potrzeb rynku czy też wymagań i oczekiwań pacjentów. Nie należy jednak zapominać, że mamy też firmy z globalnym doświadczeniem, które osiągnęły już ogromne sukcesy międzynarodowe i od lat eksportują swoje produkty do ponad 90 krajów na całym świecie.

W czołówce polskich produktów eksportowych znajdują się m.in.: meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, implanty ortopedyczne, urządzenia ortopedyczne, aparatura elektrodiagnostyczna, sterylizatory medyczne, specjalistyczne opatrunki czy przyrządy i urządzenia okulistyczne.

Polska należy do grona czołowych producentów środków chłonnych w Europie Środkowo-Wschodniej i jest jednym z największych w Europie. do zalet polskich produktów medycznych można zaliczyć wysoką jakość w połączeniu z przystępną ceną, niezawodność, kompatybilność z wyrobami innych producentów oraz elastyczność w podejściu do wymagań klienta.

W dobie pandemii, z oczywistych względów, na największy rozwój mogą liczyć wszelkie rozwiązania z zakresu telemedycyny, umożliwiające leczenie i diagnostykę pacjenta na odległość. Z drugiej strony, pandemia wciąż pokazuje, że firmy reprezentujące sektor wyrobów medycznych muszą na bieżąco reagować na nowe ograniczenia i potrzeby rynku, a także odznaczać się innowacyjnym podejściem. A to znaczy, że trendy na rynku wyrobów medycznych mogą się zmieniać w zależności od sytuacji.

Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się razem z pandemią. W kolejnych latach branża medyczna koncentrować się będzie na takich trendach, jak starzenie się społeczeństw, aplikacje zdrowotne i fitnessowe, telemedycyna czy wirtualna diagnostyka. Produkty i technologie nielekowe z tych właśnie obszarów znajdą się wysoko na liście wydatków Polaków. W efekcie można spodziewać się wzrostu prywatnych nakładów na ochronę zdrowia, w tym na wyroby medyczne.

Wydatki na zdrowie stanowią ok. 5% całkowitych wydatków gospodarstw domowych i utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat. Największa część wydatków na zdrowie jest przeznaczana na zakup leków – zarówno tych dostępnych na receptę, jak też OTC, czyli produktów wydawanych bez recepty.

Negatywny wpływ każdej kolejnej fali pandemii koronawirusa na społeczeństwo i gospodarkę jest i będzie coraz większy. W związku z tym wydatki Polaków na usługi i produkty niezwiązane bezpośrednio z COVID-19, również te dokonywane w sektorze opieki zdrowotnej, będą stale rosły.

Dynamika cen może się różnić w zależności od konkretnej grupy produktów, ale powszechny wzrost cen surowców, produktów i usług wskazywałby na podobny trend w branży wyrobów medycznych.

Wyroby medyczne to szeroka, różnorodna i niezwykle innowacyjna kategoria produktów, obejmująca 500 000 wyrobów, takich jak przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne, opatrunki specjalistyczne, implanty, szwy, jak również specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.

Wybrane ciekawostki o zdrowiu z tego miesiąca

Oto kilka ciekawostek na temat zdrowia wybranych przez redaktorów w tym miesiącu:

  1. Rola snu w zdrowiu: Sen odgrywa kluczową rolę w procesach naprawczych organizmu. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie układu immunologicznego, problemy z koncentracją i zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
  2. Znaczenie mikroflory jelitowej: Mikroorganizmy obecne w jelitach, zwane mikroflorą jelitową, pełnią istotną rolę w zdrowiu. Zrównoważona mikroflora pomaga w trawieniu, wspiera układ odpornościowy i może wpływać na zdrowie psychiczne.
  3. Czekolada a zdrowie serca: Ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao może korzystnie wpływać na zdrowie serca. Zawiera przeciwutleniacze i substancje poprawiające przepływ krwi, co może obniżać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
  4. Ruch a zdrowie psychiczne: Regularna aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale także ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ćwiczenia mogą pomagać w redukcji stresu, poprawie nastroju i łagodzeniu objawów depresji.
  5. Zdrowa dieta a zdrowie mózgu: Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak kwasy omega-3, przeciwutleniacze i witaminy, może wspomagać zdrowie mózgu. Ryby, orzechy, owoce jagodowe i warzywa są często polecane dla utrzymania zdrowego funkcjonowania mózgu.
  6. Efekt placebo: Moc umysłu może wpływać na zdrowie. Efekt placebo to zjawisko, w którym pacjent odczuwa poprawę stanu zdrowia po podaniu substancji bez właściwości leczniczych, jedynie z powodu przekonania, że jest to lek.
  7. Zdrowie jamy ustnej a ogólne zdrowie: Stan jamy ustnej jest powiązany z ogólnym zdrowiem. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej może prowadzić do problemów z sercem, cukrzycą i innymi schorzeniami.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, a indywidualne potrzeby zdrowotne mogą się różnić. Zawsze warto konsultować się z profesjonalistą medycznym w sprawie konkretnych kwestii zdrowotnych.

Opublikuj komentarz