Zadbaj o serce, póki nie jest za późno

Profilaktyka chorób serca

Na różnego rodzaju choroby serca cierpi coraz więcej dorosłych Polaków. Szanse zachorowania na jedną z nich rosną wraz z wiekiem, do tego zwiększają je czynniki takie jak nadwaga, brak ruchu, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, nałogi czy stres. W profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego trzeba przede wszystkim wykluczyć jak najwięcej z tych czynników. Czy jest to łatwe? Niekoniecznie, ale warto próbować. W pierwszej kolejności dobrze jest zmienić dietę, usuwając z niej ciężkostrawne produkty, wielokrotnie przetworzone produkty, a wprowadzając więcej warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, różnych ziaren. Wraz z modyfikacjami diety powinny pojawić się również zmiany związane z trybem życia. Postawienie na spacery, unikanie jeżdżenia wszędzie samochodem czy używania windy zamiast schodów powinno zapewnić każdej osobie dzienną porcję ruchu. W wolnych chwilach warto podjąć bardziej złożoną aktywność fizyczną, na przykład pobiegać, udać się na basen czy na siłownię, uprawiać jakiś sport.

Stres szkodzi bardziej niż myślisz

Unikanie sytuacji stresowych pomoże uniknąć wielu dolegliwości związanych z sercem i układem krwionośnym. Stres wpływa negatywnie na kondycję całego organizmu, między innymi powoduje bezsenność, nerwowość, brak apetytu, może też stać się jednym z czynników zwiększającym bezpośrednie ryzyko zawału czy wylewu. Znane są przypadki, kiedy w związku z silnym stresem czy zdenerwowaniem doszło do tego typu ataków. Odpowiednia ilość snu i znajdywanie chociaż niewielkich ilości czasu na relaks może pomóc odsunąć od siebie stres, nabyć pozytywnych myśli i odprężyć się przed kolejnymi życiowymi wyzwaniami.

2 Komentarze

  1. Znam osobę, która miała zawał bez żadnych wcześniejszych objawów – bardzo się zdenerwowała (pominę szczegóły), chwyciła się za serce i upadła. Żyje, ale teraz na siebie uważa, bo okazało się, że zła dieta itd. doprowadziły ją do złego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*