Pierwsza platforma edukacji zdrowia – co można zyskać?

Pierwsza platforma edukacji zdrowia – co można zyskać?

Rośnie świadomość Polaków na temat zdrowego stylu życia. Coraz chętniej sięgamy po pełnowartościowe produkty spożywcze, rezygnujemy z potraw powszechnie uznawanych za niezdrowe, więcej przebywamy na świeżym powietrzu i wybieramy aktywne formy spędzania wolnego czasu. Niestety wiele osób narzuca sobie zbyt wysokie wymagania i znaczne restrykcje, a przez to szybko wraca do starych nawyków. Co zrobić, aby zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna nie były wyłącznie zajawką, a stałym elementem naszego życia? Rozwiązaniem jest pomoc specjalistów! MajAcademy startuje z nową platformą dietetyczno-treningową przeznaczoną dla wszystkich osób, które chcą zmienić swoje nawyki na lepsze. Co znajdziemy na stronie?

Pierwsza platforma w Polsce o holistycznej edukacji zdrowia

Platforma MajAcademy zapewnia holistyczne podejście do kwestii zdrowego stylu życia. Klienci w ramach subskrypcji otrzymują pełny dostęp do wszystkich materiałów znajdujących się na stronie, tj. gotowe programy dietetyczne, merytoryczne artykuły, edukacyjne materiały wideo, różnego rodzaju poradniki, sprawdzone przepisy na wyśmienite, zdrowe dania i wiele innych. Ponadto mogą brać udział w ciekawych wyzwaniach dietetycznych i motywacyjnych, a także, dzięki akcji comiesięcznego call center MajAcademy, mogą skorzystać z konsultacji z wykwalifikowanym dietetykiem klinicznym.

Ciekawą opcją jest możliwość kontaktu z psychodietetykiem. Psychodietetyka to specjalizacja ukierunkowana na pomoc osobom borykającymi się z otyłością czy zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia czy anoreksja. Wsparcie takiego eksperta doceniają również osoby, które potrzebują dodatkowej motywacji do zmiany złych nawyków żywieniowych.

Tym, co wyróżnia MajAcademy, jest gwarancja niezmiennej ceny. Platforma działa w modelu subskrypcji – klienci płacą konkretną, niezmienną kwotę tak długo, jak korzystają z subskrypcji. Jeśli z niej zrezygnują, obowiązuje ich nowa cena. Wybór subskrypcji jest zatem dobrą inwestycją w zdrowie!

Zdrowa dieta + treningi = najlepsze efekty

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu. Według ekspertów regularny trening wpływa na organizm na wielu płaszczyznach. Nie tylko poprawia kondycję i wytrzymałość, wzmacnia mięśnie i ułatwia proces budowania smukłej sylwetki, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie, odstresowuje, dodaje energii do działania i poprawia samopoczucie.

Specjaliści z MajAcademy, biorąc pod uwagę wszystkie korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń, postanowili wzbogacić swoją platformę o treningi online dostępne tylko dla subskrybentek. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest systematyczna aktywność fizyczna. Wiemy również, że każdy ma inne tempo ćwiczeń, inne potrzeby i wymagania. Dlatego stawiamy na indywidualne podejście! Treningi dopasowujemy do potrzeb subskrybentek. Dla nas liczą się najlepsze efekty i pełne bezpieczeństwo – komentuje Roksana Środa, dietetyk kliniczna i założycielka platformy edukacyjnej MajAcademy.

Nieoceniona pomoc ekspertów

Zmiana nawyków żywieniowych na lepsze i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej do swojego życia to niełatwe zadanie. Wymaga wiedzy, samodyscypliny i cierpliwości. Wsparcie ekspertów jest nieocenione w tym zakresie! Specjaliści ustalają realne, mierzalne cele, a także potrafią skutecznie zmotywować do działania w gorszych momentach. Wyjaśniają wszystko to, co niezrozumiałe dla podopiecznych i dają praktyczne wskazówki na wiele tematów związanych ze zdrowiem.

Dietetycy tak komponują diety, by nie doprowadzić do niedoborów składników odżywczych – nie tylko witamin i minerałów, ale także makroelementów, a szczególnie białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto unikają monotonii w kuchni, która często prowadzi do porzucenia zdrowych założeń. Diety tworzone przez dietetyków są smaczne i zróżnicowane, dzięki czemu podbijają kubki smakowe nawet najbardziej wymagających osób.

Na nowej platformie edukacji zdrowia każdy znajdzie coś dla siebie. MajAcademy to eksperckie materiały z różnych dziedzin dietetyki i zdrowia, diety dopasowane do potrzeb – od klasycznej, przez low foodmap, aż do wegańskiej, rzeczowe artykuły o problemach zdrowotnych, odżywianiu dzieci i zdrowej ciąży, treningi dla osób początkujących, zaawansowanych i osób borykających się z rozmaitymi schorzeniami, w tym problemami jelitowymi. Co więcej, klienci w ramach subskrypcji otrzymują dostęp do zamkniętej grupy wsparcia, gdzie mogą wymieniać się doświadczeniami dietetycznymi z innymi osobami, będącymi na tej samej drodze. MajAcademy to platforma stworzona przez ekspertów z myślą o wszystkich razem i każdym z osobna!

MajAcademy to rozwiązanie dla każdej osoby, która potrzebuje wsparcia, dodatkowego bodźca czy motywacji do zmian. To przepis na dobry początek na drodze do zdrowego stylu życia i nowe doświadczenie dla każdego, kto jest na niej już od jakiegoś czasu. To inwestycja w zdrowie, świetną kondycję i lepsze samopoczucie – mówi Roksana Środa. – Dajemy pełny dostęp do materiałów edukacyjnych, organizujemy wyzwania dietetyczno-motywacyjne, wzajemnie się wspieramy, dajemy szansę na to, by skonsultować swoje wątpliwości z ekspertami i motywujemy do ćwiczeń – platforma MajAcademy zawiera wszystko, czego potrzeba do zmiany nawyków na lepsze.

MajAcademy rozwija się po to, aby pomagać wszystkim bez wyjątku! Poprawa zdrowia? Lepsze relacje z jedzeniem? Efektywne odchudzanie? Na odnowionej platformie każdy znajdzie to, czego potrzebuje.

Medycyna w Polsce

Obecny poziom finansowania i wprowadzone regulacje w obszarze technologii nielekowych w znacznym stopniu utrudniają wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań medycznych. Ponadto nieaktualizowane od wielu lat limity finansowania zmuszają pacjentów do ogromnych dopłat z własnej kieszeni do dostępnych na rynku wyrobów.

Ogólna wartość rynku wyrobów medycznych liczona przychodami firm to 17,5 mld złotych. W 2020 roku ogólna wartość produkcji krajowej branży wyrobów medycznych wyniosła blisko 11 mld złotych. To imponujący wynik, na który złożyła się praca 5266 podmiotów – wytwórców, importerów oraz dystrybutorów wyrobów medycznych oraz blisko 30 tys. pracowników zatrudnionych w tych firmach.

Pomimo rosnącego wpływu na polską gospodarkę, firmy działające w obszarze wyrobów medycznych borykają się ze znaczącymi przeszkodami systemowymi, które w dużej mierze odbijają się na polskich pacjentach. Jednym z palących problemów jest kategoryzacja oraz poziom finansowania wyrobów wydawanych na zlecenie. W Polsce przeznacza się na nie jedynie 1% ogólnego budżetu NFZ. Dla porównania nakłady per capita w krajach Grupy Wyszehradzkiej są średnio 3 razy większe. Odbija się to na kieszeni pacjentów, którzy do wyrobów dopłacać muszą aż 39% ich ogólnej wartości, czyli o kilkanaście punktów procentowych więcej, niż w Czechach czy na Słowacji.

Kategorie, które wymagają jak najszybszej rewizji to między innymi wózki inwalidzkie, peruki, protezy piersi, produkty stomijne czy aparaty słuchowe. Tylko w przypadku tych ostatnich, w ubiegłym roku polscy pacjenci musieli dopłacić ponad pół miliarda złotych. Limity finansowania stosowane w wymienionych grupach sprawiają, że pacjenci zmuszeni są do korzystania z bardzo podstawowych produktów lub, jak w przypadku stomii, mają dostęp do takiej liczby wyrobów, która nie spełnia ich miesięcznego zapotrzebowania. Godzi to w ich zdrowie i godność, pogarsza komfort leczenia czy rehabilitacji oraz znacząco przedłuża hospitalizację.

Przyszłość nowych technologii w medycynie rysuje się w jasnych barwach – co do tego nie można mieć nawet cienia wątpliwości. Całodobowa dostępność czy nieustanny wzrost popularności akcesoriów do monitorowania funkcji organizmu (takich jak pulsometry, krokomierze) otwierają przed telemedycyną gigantyczne możliwości. Co więcej, pojawia się coraz więcej firm i startupów produkujących urządzenia, które ułatwiają zapewnienie lepszej opieki medycznej przez Internet.

Już dziś, spełniając zapotrzebowanie w zakresie telemedycyny, rośnie rynek produktów umożliwiających zdalne monitorowanie stanu zdrowia. Według szacunków ekspertów, wartość tego rynku do końca 2027 roku na całym świecie ma wynieść 43 miliardy dolarów. Jego rozwój jest zgodny z najnowszymi trendami, które mają optymalizować działalność placówek medycznych poprzez zapewnienie pacjentom w jak najszerszym zakresie opieki w miejscu zamieszkania oraz interweniowanie tylko w koniecznych sytuacjach. Przewiduje się również, że cały globalny rynek opieki zdrowotnej online będzie rosnąć w tempie 14,5% rok do roku, co oznacza że w 2027 roku może on osiągnąć wartość 230,6 miliarda USD.

Telemedycyna z jednej strony jest wyzwaniem dla branży medycznej, ponieważ wymaga inwestycji w nowoczesne oprogramowanie i narzędzia, zmiany organizacji pracy, szkoleń pracowników itd. Z drugiej strony stanowi ogromną szansę na zwiększenie dostępności usług medycznych, zmniejszenie kosztów obsługi pacjenta i przyciągnięcie nowej grupy docelowej — cyfrowych pacjentów. 

Teleporady w polskim wydaniu przypominają obecnie bardziej próbę skopiowania tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim, niż faktyczny przełom w cyfryzacji służby zdrowia. Niemniej już w takiej formie cieszą się one dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. W 2021 roku 62% Polaków, zamiast udać się do przychodni wybrało konsultację lekarską przez telefon. 

Docelowo telemedycyna (Digital Health) powinna oferować nowe formy opieki medycznej będące efektem synergii medycyny, technologii i telekomunikacji. Mowa nie tylko o telekonsultacjach lekarskich, ale również zdalnym monitoringu zdrowia, diagnostyce, rehabilitacji, a nawet zabiegach chirurgicznych. Technologie wspierające rozwój telemedycyny to m.in.:

  • Oprogramowanie specjalistyczne usprawniające komunikację na linii pacjent — lekarz,  prowadzące rejestr konsultacji,  systemy wspomagające diagnostykę radiologiczną i obrazową, analizujące dane historyczne i ułatwiające stawianie diagnozy, systemy do przetwarzania i wymiany informacji pomiędzy oddziałami i placówkami partnerskim, rejestry EDM i wiele innych. 
  • Aplikacje dla pacjentów jak portale internetowe z indywidualnymi kontami pacjentów umożliwiające umawianie wizyt, przedłużanie recept, planowanie badań, zarządzanie kalendarzem szczepień itp., aplikacje monitorujące stan zdrowia osób przewlekle chorych (np. cukrzyków), służące do przechowywania dokumentacji medycznej, wyboru ubezpieczenia medycznego, czy zakupu leków i realizacji recept itp.
  • Urządzenia typu Smart Health - zarówno profesjonalne rejestratory medyczne (jak holtery EKG czy zdalne KTG), które pozwalają zmniejszyć ilość hospitalizacji, jak i prostsza elektronika monitorująca stan zdrowia o charakterze profilaktycznym i mająca na celu zwiększenie zaangażowania pacjentów.

Rynek telemedycyny ma ogromny potencjał. Aby go w pełni wykorzystać, niezbędne jest wdrożenie nowych technologii oraz zadbanie o ich integrację z użytkownikami (pacjentami i lekarzami). Wymaga to od firm spojrzenia na pacjenta w sposób holistyczny i zmapowania jego całej podróży przez system ochrony zdrowia, począwszy od momentu, w którym zaczyna poszukiwać informacji w Internecie, poprzez spotkanie z lekarzem i diagnostykę, aż po realizację recepty w aptece i konsultacje kontrolne. 

Wybrane ciekawostki o zdrowiu z tego miesiąca

Oto kilka ciekawostek na temat zdrowia wybranych przez redaktorów w tym miesiącu:

  1. Rola snu w zdrowiu: Sen odgrywa kluczową rolę w procesach naprawczych organizmu. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie układu immunologicznego, problemy z koncentracją i zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
  2. Znaczenie mikroflory jelitowej: Mikroorganizmy obecne w jelitach, zwane mikroflorą jelitową, pełnią istotną rolę w zdrowiu. Zrównoważona mikroflora pomaga w trawieniu, wspiera układ odpornościowy i może wpływać na zdrowie psychiczne.
  3. Czekolada a zdrowie serca: Ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao może korzystnie wpływać na zdrowie serca. Zawiera przeciwutleniacze i substancje poprawiające przepływ krwi, co może obniżać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
  4. Ruch a zdrowie psychiczne: Regularna aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale także ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ćwiczenia mogą pomagać w redukcji stresu, poprawie nastroju i łagodzeniu objawów depresji.
  5. Zdrowa dieta a zdrowie mózgu: Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak kwasy omega-3, przeciwutleniacze i witaminy, może wspomagać zdrowie mózgu. Ryby, orzechy, owoce jagodowe i warzywa są często polecane dla utrzymania zdrowego funkcjonowania mózgu.
  6. Efekt placebo: Moc umysłu może wpływać na zdrowie. Efekt placebo to zjawisko, w którym pacjent odczuwa poprawę stanu zdrowia po podaniu substancji bez właściwości leczniczych, jedynie z powodu przekonania, że jest to lek.
  7. Zdrowie jamy ustnej a ogólne zdrowie: Stan jamy ustnej jest powiązany z ogólnym zdrowiem. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej może prowadzić do problemów z sercem, cukrzycą i innymi schorzeniami.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, a indywidualne potrzeby zdrowotne mogą się różnić. Zawsze warto konsultować się z profesjonalistą medycznym w sprawie konkretnych kwestii zdrowotnych.

Opublikuj komentarz