Czy wiesz, w jaki sposób Twoja siłownia dba o środowisko?

Czy wiesz, w jaki sposób Twoja siłownia dba o środowisko?

Ekologia dotyczy tak naprawdę każdej dziedziny naszego życia. Jako ludzie mamy zarówno wpływ na pogarszający się stan naszej planety, jak i możemy podejmować działania prewencyjne i naprawcze. Im więcej osób świadomie będzie się angażowało w dbanie o środowisko naturalne – nawet poprzez najmniejsze działania – tym większe szanse na to, że więcej ludzi dostrzeże sens takich czynności i kształtowania zdrowych nawyków. Czy siłownia jest odpowiednim miejscem do budowania społeczności eko? Jakie działania można w niej podjąć, by motywować do pracy nie tylko nad formą? Sprawdzamy.

Eko fitness i eko forma w praktyce

Przyglądając się bliżej działającym na rynku klubom fitness i siłowniom, możemy zaobserwować różne trendy i postrzeganie przez ich użytkowników zdrowego stylu życia. Dla jednych zdrowie to aktywność fizyczna, dla drugich kondycja fizyczna i zdrowie psychiczne, a dla jeszcze innych ma ono wymiar komplementarny – zdrowy styl życia to ekologiczne podejście do żywienia, aktywność fizyczna i troska o środowisko. Na szczęście miejsc, które chcą mieć wpływ na świadomość społeczeństwa w zakresie dbania o dobro naszej planety jest coraz więcej.

– Przyświeca nam cel budowania dobrze funkcjonującego otoczenia, które wpłynie pozytywnie na wiele aspektów. Podchodzimy do tego holistycznie, łącząc troskę o dobrostan naszych klientów, z troską o środowisko, co w efekcie przynosi korzyści jednym i drugim – podkreśla Sebastian Gazda, dyrektor generalny Klub Fitness UP. To dobra strategia, biorąc pod uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. Wyniki badań jasno wskazują na ścisły związek zanieczyszczonego powietrza, wody i jedzenia z naszym samopoczuciem i kondycją zdrowotną. – Dlatego nasze siłownie i kluby stawiają na eko edukację. – mówi Natalia Głowicka, marketing manager Klub Fitness UP. – Dzięki temu ich członkowie mogą „trenować” eko formę przy pomocy eko ćwiczeń – dodaje.

Eko siłownia – jak to działa?

Bycie eko to przede wszystkim świadomość tego, jak nasze codzienne funkcjonowanie wpływa na nasze najbliższe otoczenie i nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Eko klub czy siłownia to miejsce, w którym dba się nie tylko o komfort ćwiczeń z wykorzystaniem technologii zmniejszającej zużycie energii, ale także oferuje eko rozwiązania do zastosowania w codziennym życiu.

Według badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski, 62% respondentów wskazało, że stan środowiska zależy od aktywności każdego z nas, a wśród najczęściej wskazywanych powodów, dla których należy chronić środowisko, wymieniono troskę o przyszłe pokolenia.* – Mając tego świadomość, sieć naszych siłowni i klubów fitness stawia w pierwszej kolejności na stworzenie miejsc przyjaznych eko edukacji, a tym samym na podnoszenie świadomości, że zdrowie zapewnią nie tylko treningi, ale także eko otoczenie i eko działania – wylicza Magdalena Gazda – dyrektor ds. Inwestycji – dbająca o projekty zgodnie z misją UP.

W zdrowym ciele – eko duch

Siłownie działające z myślą o ekologii stawiają na oszczędne zarządzanie zasobami. Co to oznacza w praktyce? M. in. zmniejszenie zużywania energii elektrycznej poprzez zastosowanie czujników ruchu oraz ograniczenie używania butelek PET i opakowań jednorazowych. – Woda serwowana jest z dystrybutorów, a team UP korzysta z butelek szklanych oraz naczyń wielorazowych i do tego samego zachęca klubowiczów, ponieważ każdy wie, że plastik i folia to bomby z opóźnionym zapłonem dla środowiska. – tłumaczy Natalia Głowicka.

Eko filozofia wyrażana jest także poprzez umożliwienie w przestrzeni klubu wymiany niepotrzebnych sprzętów czy wymiany książek. – Ponadto każdy klub zaopatrzony jest w kubły do segregacji odpadów i rekomendujemy zgniatanie plastikowych butelek przed wyrzuceniem – wylicza Sebastian Gazda, dyrektor zarządzający UP Klub Fitness. Do dyspozycji klubowiczów i personelu są także bawełniane torby, które świetnie sprawdzają się podczas drobnych zakupów lub jako worki na odzież treningową.

Eko filozofia to także kształtowanie świadomości zdrowego odżywiania i obróbki żywności, wolontariat na rzecz ochrony środowiska oraz różnego rodzaju akcje społeczne, mające na celu kształtowanie świadomości, że nasze działania i codzienne wybory mają znaczenie. Siłownia UP we Wrocławiu może być doskonałym przykładem, jak od samego początku tworzyć zdrową eko społeczność. Już 12 stycznia 2024 r. w budynku Infiniti odbędzie się jej oficjalne otwarcie. Przewidziano na nim eko nagrody dla nowych klubowiczów – jedną z nich jest skuter elektryczny, komfortowy środek transportu, jednocześnie przyjazny środowisku.

Jeśli jesteś z Wrocławia i planujesz zacząć nowy rozdział pełen zdrowia, aktywności i troski o naszą planetę, sprawdź, czy nowe miejsce na sportowej mapie miasta będzie tym, w którym rozpoczniesz swoją przygodę.

* https://www.gov.pl/attachment/ad64e35c-243a-434d-ad40-929e0bc7d9dd

Medycyna w Polsce

Branża medyczna będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Pozwalają one na szybszą diagnostykę, efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Skoordynowana komunikacja z pacjentem, m.in. poprzez e-czaty czy wideoczaty, jest kluczowa dla kompleksowej opieki. Nowe technologie powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę i pozwolić na rehabilitację w domu.

Służba zdrowia nowej generacji będzie wykorzystywała coraz więcej nowinek technologicznych – urządzeń mobilnych, telediagnostyki czy sztucznej inteligencji. W najbliższej przyszłości ponad 14 mln pacjentów może korzystać z nowych technologii w procesie leczenia. Największy potencjał mają przede wszystkim usługi telemedyczne, które mogą zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej: przyspieszyć możliwość rozpoznania choroby czy poprawić jakość monitorowania leczenia.

Nowe technologie pozwalają na szybszą diagnostykę, bardziej efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Często są wytworem wielu wynalazców, którzy starają się doprowadzić do tego, by były one użyteczne dla pacjentów. Jest wiele innowacji, które dostają wiele nagród, natomiast nie są użytkowane, bo są zbyt trudne do zastosowania w codziennym życiu. Powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę, która pozwala na zmniejszenie kosztów diagnostyki i ewentualnej terapii. Nowe technologie, które pozwalają na rehabilitację, powinny być dostosowane do naszych telefonów komórkowych i pozwolić na rehabilitację w domu.

Żeby wydłużyć Polakom życie, nie wystarczy tylko normalna opieka medyczna i kontakt lekarza z pacjentem, lecz przede wszystkim potrzebna jest absolutnie nowoczesna technologia. To telemedycyna, kontakt z pacjentem poprzez różne inne narzędzia informatyczne, takie jak e-czaty czy wideoczaty, generalnie komunikacja z pacjentem w sposób skoordynowany, gdzie widzimy ścieżkę pacjenta w sposób ciągły, używając nowej technologii.

Dojrzałość cyfrowa Polaków rośnie coraz szybciej, a wraz z nią zmieniają się ich wymagania odnośnie jakości i sposobu świadczenia usług medycznych. Pojawia się nowy rodzaj cyfrowych pacjentów, którym nie wystarcza opieka publicznej służby zdrowia, działającej w tradycyjny, offline’owy sposób i lekceważącej doświadczenia pacjentów.

Najmniej zadowolone są osoby młode (do 34 lat), wykształcone, mieszkające w dużych miastach i zarabiając powyżej 3 tys. złotych miesięcznie. Równocześnie ta sama grupa najliczniej reprezentuje klientów prywatnych placówek medycznych. Wśród powodów, dla których wybierają świadczenia spoza NFZ, wskazują:

 • krótszy czas oczekiwania na usługę (74%),
 • lepiej wykwalifikowany personel (22%),
 • bardziej zaangażowanych specjalistów (21%),
 • dogodne godziny, terminy wizyt oraz lokalizację (19%),
 • możliwość załatwienia wszystkiego przy jednej wizycie (18%),
 • brak opóźnień i kolejek (14%),
 • wyższy poziom życzliwości personelu (12%),
 • lepszy komfort leczenia (12%).

Rośnie zatem grupa pacjentów, którzy wybierają usługi medyczne na podstawie doświadczeń płynących z całego procesu leczenia (Patient Experience), a nie wyłącznie ich ceny. Aby przyciągnąć do siebie takie osoby trzeba zbudować system skoncentrowany na pacjencie - jego problemach, potrzebach i zadowoleniu z leczenia. 

Technologia daje ogromne możliwości w zakresie poprawiania jakości doświadczeń pacjentów. Zwłaszcza że Polacy są otwarci na cyfrowe innowacje i oczekują swobodnego dostępu do usług medycznych. Chcą umawiać się na wizytę lekarską z taką samą łatwością, z jaką zapisują się do fryzjera, otwierają konto w banku, czy kupują karnet na siłownię. Chętnie korzystają z rozwiązań samoobsługowych, jak internetowe portale pacjenta czy chatboty. 

Wykorzystują to prywatne placówki, które mają świadomość zmian zachodzących w postawach pacjentów i bacznie obserwują trendy. Centrum Medyczne CMP zdecydowało się uruchomić Wirtualnego Konsultanta — narzędzie do automatycznej rejestracji wizyt, posługujące się algorytmem sztucznej inteligencji. Dzięki wprowadzonej innowacji udało się zmniejszyć obciążenie infolinii o 30% w niespełna 2 miesiące. Badanie NPS wykazało, że rekordowa ilość pacjentów (82%) oceniła kontakt z infolinią jako dobry lub bardzo dobry. Wdrożenie Wirtualnego Konsultanta wpłynęło również pozytywnie na komfort i satysfakcję pracowników. 

Powszechny dostęp do internetu sprawia, że wiele procesów przenosi się do świata cyfrowego. Coraz więcej Polaków wykorzystuje sieć do celów związanych ze zdrowiem. Cyfrowi pacjenci podchodzą do usług medycznych tak samo jak do wszystkich innych usług. Ich podróż (Patient Journey) często zaczyna się właśnie w sieci i to tam po raz pierwszy mają kontakt z konkretnymi placówkami medycznymi.

Aby przyciągnąć takie osoby, trzeba dotrzeć do nich w miejscach, w których są już obecni. Oznacza to konieczność zbadania ścieżek pacjentów (Patient Journey), identyfikacji ich problemów, zmapowania wszystkich punktów styku z placówką medyczną i wreszcie stworzenia strategii skoncentrowanej na doświadczeniach pacjentów.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom cyfrowych pacjentów, branża medyczna musi zatem zacząć korzystać z tych samych metod i narzędzi, których już od dawna używa się w e-commerce jak np.: 

 • narzędzia do marketing automation wspierające targetowanie,
 • portale internetowe dla różnych grup docelowych (pacjentów, partnerów),
 • aplikacje i platformy e-commerce do zakupu leków, akcesoriów medycznych, czy badań diagnostycznych,
 • prowadzenie komunikacji wielokanałowej,
 • testowanie nowych form generowania leadów jak webinary, newslettery, landing pages itp.,
 • narzędzia do badania satysfakcji pacjentów.

Wybrane ciekawostki o zdrowiu z tego miesiąca

Oto kilka ciekawostek na temat zdrowia wybranych przez redaktorów w tym miesiącu:

 1. Rola snu w zdrowiu: Sen odgrywa kluczową rolę w procesach naprawczych organizmu. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie układu immunologicznego, problemy z koncentracją i zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 2. Znaczenie mikroflory jelitowej: Mikroorganizmy obecne w jelitach, zwane mikroflorą jelitową, pełnią istotną rolę w zdrowiu. Zrównoważona mikroflora pomaga w trawieniu, wspiera układ odpornościowy i może wpływać na zdrowie psychiczne.
 3. Czekolada a zdrowie serca: Ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao może korzystnie wpływać na zdrowie serca. Zawiera przeciwutleniacze i substancje poprawiające przepływ krwi, co może obniżać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 4. Ruch a zdrowie psychiczne: Regularna aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale także ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Ćwiczenia mogą pomagać w redukcji stresu, poprawie nastroju i łagodzeniu objawów depresji.
 5. Zdrowa dieta a zdrowie mózgu: Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak kwasy omega-3, przeciwutleniacze i witaminy, może wspomagać zdrowie mózgu. Ryby, orzechy, owoce jagodowe i warzywa są często polecane dla utrzymania zdrowego funkcjonowania mózgu.
 6. Efekt placebo: Moc umysłu może wpływać na zdrowie. Efekt placebo to zjawisko, w którym pacjent odczuwa poprawę stanu zdrowia po podaniu substancji bez właściwości leczniczych, jedynie z powodu przekonania, że jest to lek.
 7. Zdrowie jamy ustnej a ogólne zdrowie: Stan jamy ustnej jest powiązany z ogólnym zdrowiem. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej może prowadzić do problemów z sercem, cukrzycą i innymi schorzeniami.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, a indywidualne potrzeby zdrowotne mogą się różnić. Zawsze warto konsultować się z profesjonalistą medycznym w sprawie konkretnych kwestii zdrowotnych.

Opublikuj komentarz